Elektroniczny regulator temperatury – do czego służy?

Coraz częstszą praktyką jest wymiana pieca ogrzewanego węglem i drewnem na kotły gazowe, które zdecydowanie lepiej wpływają na środowisko. Skuteczną zachętą do wymiany sposobu ogrzewania domu jest dofinansowanie z gminy. Posiadacze kotła bardzo szybko przekonują się, jak wygodne jest to rozwiązanie i doceniają możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniu za pomocą elektronicznego regulatora temperatury. Do czego służy i jak działa to urządzenie?

Zadaniem elektronicznego regulatora temperatury, jak sama nazwa wskazuje, jest regulowanie temperatury w danym pomieszczeniu lub w całym mieszkaniu bądź domu. Może być podłączony do kotła, grzejnika elektrycznego lub pompy. Regulowanie pracy urządzenia może się odbywać automatycznie lub manualnie. Na elektroniczny regulator temperatury decydują się osoby, które chcą obniżyć swoje rachunki za prąd lub gaz.

Sposób działania regulatorów

Schemat działania tych urządzeń jest niezwykle prosty. Modele całkowicie zautomatyzowane działają w taki sposób, że zarówno obniżenie, jak i podwyższenie temperatury w pomieszczeniu zachodzi bez naszego udziału – wystarczy tylko zaprogramować pożądaną temperaturę, którą chcemy utrzymać w mieszkaniu. Elektroniczne urządzenie pozwala nam ustawić inną temperaturę w dzień, a inną w nocy, co oczywiście generuje spore oszczędności.

Regulator automatycznie może podwyższyć lub obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, przesyłając sygnał do kotła o konieczności rozpoczęcia lub zaprzestania pracy, czyli grzania. Sygnał przesyłany jest w wyniku reakcji biometalu, który powoduje zwarcie lub rozwarcie się styku elektrycznego, w zależności od panującej w pomieszczeniu temperatury.

elektroniczny regulator temperatury

Elektroniczny regulator temperatury to urządzenie zwiększające naszą wygodę, ale także pomniejszające nasze miesięczne rachunki za gaz lub prąd. Dzięki niemu temperaturę panującą w pomieszczeniu możemy dostosować do pory dnia. Ustawiając nieco niższą temperaturę na noc oraz w momencie, kiedy mamy świadomość, że przez dłuższy czas nie będzie nas w domu, mamy szansę zmniejszyć swoje rachunki nawet o połowę. Plusem takich urządzeń jest nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim pozytywny wpływ na środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *