Włączniki krzyżowe i schodowe. Postaw na proste rozwiązania!

włączniki schodowe, źródła światła, wyłączniki krzyżoweWykorzystanie włączników schodowych i krzyżowych pozwoli sterować nam światłem z dowolnego miejsca. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu włączać światło na parterze i wyłączać je na piętrze – i na odwrót. Im więcej jednak miejsc z których możemy sterować oświetleniem, tym trudniejszy może okazać się schemat instalacji.

Założenie oraz użytkowanie jednobiegunowego włącznika światła nie będzie stanowiła dla nikogo większego problemu. Inaczej sprawa się kształtuje w przypadku włączników dwubiegunowych bądź też świecznikowych. Pozwalają one w jednym momencie włączyć niezależne źródła światła. Dla przykładu, gdy mamy w żyrandolu więcej żarówek – dzięki takiemu włącznikowi możemy uruchomić jedynie wybraną przez nas część. W przypadku oświetlenia schodowego sam schemat instalacji odbiega od znanych nam dotychczas sposobów. Aby móc ją poprawnie wykonać, będziemy potrzebować dwóch kontaktów tego samego rodzaju (każdy dopasowany do wybranej przez nas kondygnacji). Przełączenie kontaktu sprawia zmianę stanu całego obwodu (z otwarty na zamknięty i odwrotnie).

Wyłączniki krzyżowe

W przypadku gdy chcemy sterować światłem z trzech lub więcej miejsc, należy zainwestować w włączniki krzyżowe. Możemy też łączyć w naszych schemacie włączniki schodowe wraz z krzyżowymi. Ze względu jednak na dużą ilość przewodów i połączeń, taka instalacja może się okazać trudna do wykonania. Warto wówczas zainwestować w wykwalifikowaną pomoc fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *