Oświetlenie w miejscu pracy

punktowe doświetlenie, rodzaje oświetlenia, oświetlenie miejsca pracyOświetlenie miejsca pracy ma bezpośredni wpływ na koncentrację pracowników i jakość wykonywanych usług, dlatego też – jeżeli chcemy uzyskać oczekiwany rezultat w tej materii – powinniśmy zadbać o dobranie właściwych rozwiązań. Co znaczy tu jednak właściwe rozwiązanie?

Otóż zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) należy zapewnić dwa rodzaje oświetlenia w miejscu pracy: dzienne i sztuczne

Przepisy BHP

W przypadku, gdy chcemy oświetlić miejsce pracy związane z komputerem, musimy zwrócić uwagę na wymiarowość pracy osoby zatrudnionej. W momencie ciągłego wykonywania pracy, natężenie oświetlenia powinno wynosić 500 lx. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pracy dorywczej, kiedy nie spędzamy przed monitorem pełnych 8 h, albowiem wówczas wymagane minimum wynosi 300 lx.

O czym należy pamiętać?

Nie warto inwestować w punktowe doświetlenia stanowisk komputerowych, ponieważ najczęściej nie spełniają one swojego podstawowego zastosowania. Zamiast oświetlać ekran monitora, powodują tylko odbicia, olśnienie bezpośrednie i nienaturalny kontrast. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na sam kształt odbłyśnika oraz raster, czyli elementy bezpośrednio ograniczające lśnienie, które to lśnienie dają oprawy. W przypadku zaś, gdy nie mamy rasta, nasze oprawy powinny znaleźć się w odpowiedniej obudowie, przy czym odpowiednia to tu należyty kąt ochronny, który wpływa bezpośrednio na ograniczenie olśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *