Sterowanie żaluzjami. Rodzaje przesłon. Cz. I

żaluzjeWybór rolet to nie do końca tak prosta i oczywista sprawa, jakby mogło się wydawać. Na rynku znaleźć można szereg przesłon, różniących się między sobą miejscem i sposobem montażu, materiałem, z którego zostały zrobione, a także mechanizmem obsługującym ich prawidłowe działanie. Wszystkie te czynniki powinny zostać szczegółowo przeanalizowane i dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika, aby najlepiej realizować swoją funkcję, a nawet ta bywa różna w zależności od wybranego modelu żaluzji.

Żaluzje, rolety czy plisy

Wśród dostępnych przesłon okiennych możliwy jest wybór jednej spośród trzech dostępnych wariantów. Mowa o żaluzjach, roletach bądź plisach. Każda z nich zamontowana na świetle okiennym realizuje inne funkcje zaczynając od klasycznej roli ograniczenia wpadających do wewnątrz promieni słonecznych, przez funkcjonalne zabezpieczenie np. przed włamaniem (żaluzja budowlana zewnętrzna), kończąc na dekoracji pomieszczeń od wewnątrz nawet przy najbardziej wymagających przestrzeniach okiennych.

Rodzaje przesłon. Zastosowanie

W zależności od wybory jaki podejmiemy w zakresie wyboru rodzaju przesłony idealnej do naszej przestrzeni ich zastosowanie (właściwie sposób montażu) jest różny.

Żaluzje to przeciwsłoneczna ochrona, zbudowana z podłużnych listewek wykonanych z różnego materiału, które w zależności od rodzaju zostały połączone ze sobą systemem linek i taśm. W zależności od przeznaczenia miejsce ich montażu może być różne, tak jak i ich obsługa. Wśród rodzajów przesłon żaluzyjnych wyróżnić możemy:

  • żaluzje stałe, zbudowane z listewek aluminiowych, drewnianych lub stalowych, które zostały na stałe zamontowane pod pewnym kątem ograniczającym docieranie 100% dziennego nasłonecznienia. Montowane są zazwyczaj na zewnątrz budynków, jako element konstrukcji elewacji. Potocznie znane są pod nazwą łamaczy światła, gdyż przepuszczane promienie słoneczne są załamywane w staki sposób, aby nie dopuścić do nagrzewania się pomieszczeń ani oślepiania osób znajdujących się wewnątrz. Pierwsze łamacze światła zostały wykonane z żelbetu i wdrożone w projekcie bloku Unite d’Habitation (Marsylia) w 1952 roku przez architekta Le Corbusier. Współcześnie tego typu żaluzje wykonane są ze stali lub aluminium.
  • żaluzje poziome zewnętrzne, zbudowane z taśm aluminiowych o szerokości do 10 cm zostały oparte na sznurkowej drabinie, dzięki której możliwa jest stała zmiana kąta przepuszczania promieni słonecznych. Do obsługi żaluzji wykorzystywany jest system zbudowany ze sznurków, przekładni z korbą i silniczka elektrycznego.
  • żaluzja pozioma- wenecka, złożona jest z listewek drewnianych lub aluminiowych z pionowo poprowadzonymi metalowymi taśmami w formie stelaża, połączonych z systemem sznurków i łańcuszków, dzięki którym możliwe jest swobodne manipulowanie kątem ułożenia listew. System podnoszenia rolet polega na zdalnym podciąganiu listewek, które składają się na zasadzie harmonijki, dzięki wykorzystaniu przekładni. Obsługa może następować ręcznie lub za pomocą mechanizmu elektrycznego (w tym wypadku konieczny jest montaż silnika elektrycznego sterującego pracą żaluzji).
  • żaluzja pionowa- wertykalna, w przeciwieństwie do poprzednich modeli w tym wypadku listwy są zawieszone pionowo (listwy zazwyczaj wykonane ze sztywnych tekstyliów lub dobrej jakości, lekkich arkuszy PVC). Listwy zamontowane są na podsufitowej, aluminiowej szynie i połączone ze sobą, tak jak w przypadku żaluzji wertykalnych taśmami i linkową drabinką, która umożliwia indywidualny wybór kąta padania promieni słonecznych.
  • żaluzja techniczna, to przykład żaluzji o specjalnych warunkach produkcyjnych. Ze względu na jej przeznaczenie, głównie do hal magazynowych i przedsiębiorstw fabrycznych, poza ograniczeniem przepuszczanych promieni słonecznych, pełni ona przede wszystkim funkcję zabezpieczającą. Możliwość całkowitego domknięcia listew pozwala na stworzenie kurtyny ograniczającej np. przedostawanie się szkodliwych gazów, cieczy a nawet ognia (żaluzje wentylacyjne).

Rolety to przykład klasycznych przesłon okiennych, które stosowane są zazwyczaj wewnątrz budynków. Wykonane z tkaniny zakończonej cieżarkiem w postaci listwy naciągającej materiał, pozwalają na poziomą manipulację przenikania światła, a także ograniczenia widoczności z zewnątrz. Podnoszenie, jak i opuszczanie rolet przebiega poprzez nawijanie tkaniny na aluminiowy wałek, zawieszony w górnej części skrzydła okiennego, za pomocą sprężyny znajdującej się wewnątrz wałeczka. Do obsługi rolety zazwyczaj służy sznurek połączony ze sprężyną.

  • Roleta zewnętrzna potocznie nazywana żaluzją budowlaną zewnętrzną to przykład opuszczanej przesłony, której główną funkcją jest wzmocnienie światła okna przed uszkodzeniem (włamaniem), a także ograniczeniem przepuszczalności promieni słonecznych (nagrzanie pomieszczenia), a zimą, zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku.

Plisy to rodzaj dekoracyjnych rolet, które dają możliwość montażu nawet na najbardziej wymagających otworach okiennych pod względem kształtu okien (okrągłe, trójkątne, trapezy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *